سئو سایت چیست؟

سئوی سایت (seo) مخفف کلمه search engine optimization است، که مجموعه ای از فعالیت ها جهت بهبود رتبه سایت در نتایج طبیعی موتورهای جستجوگر گوگل می باشد.  از آنجایی که جستجوی طبیعی سایت، موثرترین راه برای دسترسی کاربران به محتوای وب سایت است، یک استراتژی سئوی مناسب برای بهبود ترافیک وب سایت ضروری و لازم می باشد.

سئو چگونه کار می کند؟

موتورهای جستجوگر گوگل از خزنده هایی تشکیل شده اند که به آنها ربات های خزنده نیز گفته می شود. وظیفه ربات های خزنده گوگل، جمع آوری اطلاعات در مورد تمام محتوای وب سایت در گوگل است. این خزنده ها از یک صفحه وب سایت شروع می کنند و تمام لینک ها به صفحات داخلی و لینک ها به صفحات خارجی را دنبال می کنند.

محتوای آن صفحه به علاوه لینک ها به موتور جستجو کمک می کند تا بفهمد که موضوع محتوای آن سایت در مورد چیست. زمانی که کاربر موضوعی را در گوگل سرچ می کند، موتور جستجو از الگوریتم های پیچیده استفاده می کند تا بتواند بهترین و دقیق ترین محتوا را برای او بیاورد. این نتایج ارگانیک می تواند شامل صفحات متنی، اخبار ها، صفحات تصویری، ویدئو ها، کسب و کارهای محلی و انواع دیگر محتوا ها باشد.

فاکتورهای زیادی در الگوریتم های موتورهای جستجوگر گوگل دخیل هستند و این الگوریتم ها همیشه در حال به روزرسانی هستند. دو نوع سئو داریم، سئوی داخل صفحه و سئوی خارج صفحه که در ادامه بیشتر در مورد آن صحبت می کنیم. سئو کاران با توجه به این الگوریتم های گوگل و اجرای استراتژی های سئوی درون صفحه و برون صفحه به بهبود رتبه سایت می پردازند.

سئو

عناصر اصلی سئو: سئوی داخل صفحه و سئوی خارج از صفحه

سئوی داخل صفحه یا آن پیج سئو به تمام فعالیت هایی گفته می شود که در داخل سایت به منظور ارتقاء رتبه سایت در موتورهای جستجو انجام می شود. فعالیت هایی که در بر روی سایت انجام می شود مانند نوشتن محتوای مناسب و استفاده از کلمات کلیدی مناسب در سایت، نوشتن محتوای با کیفیت و به طور منظم، استفاده از متاتگ و عناوین مناسب که غنی از کلمات کلیدی باشند ، از جمله این عوامل هستند.

سئوی خارج صفحه یا آف پیج سئو به تمام فعالیت هایی که خارج از سایت به منظور بهبود رتبه وب سایت انجام می شود. این فعالیت ها مانند بک لینک های مفیدی که به سایت داده می شود، می باشد. از جمله این فعالیت ها مانند گرفتن لینک های مفید از سایت های معتبر، ثبت آگهی و ریپورتاژ آگهی در سایت های دیگر، فعالیت در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام، پست مهمان در سایر سایت ها می توان اشاره کرد.

استراتژی های سئو: سئوی کلاه سفید و سئوی کلاه سیاه

سئو پروسه ای زمان بر است اما برخی افراد می خواهند در مدت زمان کوتاه و سریع به نتایج عالی دست پیدا کنند، این یعنی سئوی کلاه سیاه. افرادی که سئوی کلاه سیاه را پیاده سازی می کنند تمایل دارند از تاکتیک های زیرکانه مانند خرید بک لینک هایی با حجم بالا و استفاده از کلمات کلیدی با حجم بالا استفاده کنند. استفاده از این تکنیک ها ممکن است در کوتاه مدت خوب عمل کند و ترافیک سایت را بالا ببرد اما در نهایت در بلند مدت باعث می شود سایت جریمه شود و حتی پنالتی شود.

از سوی دیگر سئوی کلاه سفید یعنی استفاده از تکنیک های اصولی سئو بر روی سایت که همیشگی و ماندگار است. در این روش بر روی مخاطبان انسانی تمرکز می شود. در این روش سعی می شود بهترین محتوا را بر اساس قوانین گوگل ارائه شود.

برخی از تاکتیک هایی که در سئوی کلاه سیاه استفاده می شود شامل:

محتوای تکراری: زمانی که شخصی سعی می کند برای یک کلمه کلیدی خاص رتبه بندی شود، ممکن است محتوای تکراری در سایت خود استفاده کند و بارها و بارها آن کلمه کلیدی را در سایت خود تکرار کند. گوگل سایت هایی را که از این روش استفاده می کند، جریمه می کند.

پر کردن متن از کلمات کلیدی به صورت نامرئی:  سال ها پیش یک استراتژی سئوی کلاه سیاه وجود داشت که در آن متن را پر از آن کلمه کلیدی در پایین مقاله می کردند اما رنگ متن را به رنگ پس زمینه سایت می کردند و متن دیگه مشخص نبود. این روش خیلی سریع سایت را در لیست سیاه قرار می دهد و جریمه می کند.

لینک های ضعیف: خرید بسته های بک لینک که 5000 بک لینک را در 24 ساعت ارائه می دهد. در این روش بک لینک ها بدون محتوا ارائه می شوند.  این روش، روشی مناسبی نمی باشد و در صورتی که گوگل متوجه شود سایت پنالتی می شود. بک لینک مناسب شامل استفاده از محتوای مناسب در سایت های معتبر می باشد.

با این حال روشی به نام سئوی کلاه خاکستری نیز وجود دارد. سئوی کلاه خاکستری روشی بین سئوی کلاه سفید و سئوی کلاه سیاه است. به این معنا که به اندازه سئوی کلاه سفید خالص نیست اما آنقدر ها هم از تکنیک های سئوی کلاه سیاه، استفاده نمی کند. در این روش سعی ندارند که کسی را فریب دهند اما در عین حال تلاش برای به دست آوردن یک مزیت متمایز می کنند.

اصول بازاریابی سئو

اکنون زمان آن است که یاد بگیرید بازاریابی سئو را چگونه انجام دهید. سئو به زمان و عمل زیادی نیاز دارد. سئو چیزی نیست که یک بار امروز آن را انجام دهید و انتظار داشته باشید که فردا نتایج آن را ببینید. سئو به معنای انجام اقدامات روزانه با هدف موفقیت های بلند مدت است. در بازاریابی سئو عواملی مانند تولید محتوا مناسب و بک لینک های با کیفیت موثر هستند که در این مقاله در مورد آن صحبت می کنیم . در صفحه سئو می توانید پلن های مربوط به تولید محتوا و لینک سازی را مشاهده فرمائید.

طراحی وب

محتوا

حتما تا به حال بارها شنیده اید که “محتوا پادشاه است”. بیل گیتس این بیش بینی را در سال 1996 انجام داد و هنوز نیز کاملا درست است. حال می پرسید چرا؟ زیرا یک کاربر گوگل زمانی راضی و خوشحال می شود که بتواند به بهترین شکل نیاز خود را برآورده کند. محتوا باید به گونه ای باشد که نیاز کاربران را به شکل عالی برآورده کند. همچنین کلمات کلید به صورت مناسب و به مقدار کافی در محتوا استفاده شود. حدود 1تا 3 درصد محتوا را باید کلمه کلیدی و یا مترادف های کلمه کلیدی تشکیل دهد.

عناصر محتوا

میلیون ها عنصر برای ایجاد یک محتوای با کیفیت وجود دارد، در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم:

کیفیت

تولید محتوای مناسب با به کار بردن استاندارد کلمات کلید ، به گونه ای که بتواند نیاز های مشتری را برآورده کند و مشکل کسی را حل کند. این امر باعث بهبود رتبه وب سایت خواهد شد.

امروز محتوا بسیار بهتر از قبل تولید می شود و بسیاری از کسب و کارهای آنلاین وبلاگ هایی دارند که از آنها برای افزایش ارزش سایتشان و رتبه بندی بهتر سایتشان استفاده می کنند.

تولید محتوای خوب کار آسانی نیست اما یک خبر خوب اینکه شما می توانید به گونه ای استاندارد از محتوای دیگران نیز کمک بگیرید و از آنها استفاده کنید. طوریکه محتوای شما نباید کپی باشد ولی می تواند مقاله ای را بخوانید و درک خود را از آن مقاله به زبان خودتان بنویسید. به این صورت می توانید یک محتوای خوب تولید کنید.

نکته اصلی اینکه محتوای شما باید بتواند مشکلی را حل کند ویا برای خواننده راه حلی ارائه دهد. اگر اینطور نباشد کاربر به سرعت صفحه وب سایت شما را ترک می کند و این کار به گوگل اعلام می کند که محتوای سایت شما مشکل کسی را حل نمی کند.

هدف و نیت

گوگل بر قصد و نیت تاکید زیادی دارد. گوگل می خواهد بداند زمانی که کاربری موضوعی را سرچ می کند به دنبال چیست؟

آیا آنها می خواهند چیزی را بدانند؟

آیا می خواهند چیزی بخرند؟

آیا صاحب کسب و کار آنلاینی هستند؟

به عنوان یک تولید کننده محتوا باید بتوانید تمام این اصول و موارد را به خوبی درک کنید. شما نمی توانید محتوایی در مورد موضوعی خاص تولید کنید ولی کلید واژه اصلی محتوا هیچ ارتباطی با آن موضوع نداشته باشد. این کار منطقی نیست بنابراین شما پاسخی درست به سرچ کاربران گوگل نمی دهید. بنابراین موضوعی که مهم است این که هدف و نیست و آن مطلبی که می نویسید با هم هماهنگی داشته باشد.

4 نکته برای تولید محتوای با کیفیت

در اینجا 4 نکته ضروری برای تولید یک محتوای با کیفیت گفته شده است:

 1. درک هدف کاربر: شما باید بدانید که زمانی که خواننده در صفحه شما قرار می گیرد چه کاری می خواهد انجام دهد.
 2. یک آواتار مشتری بسازید: همچنین باید بدانید که خواننده شما کیست، چه چیزی را دوست دارد، چه چیزی را دوست ندارد و چرا به آنجا آمده است.
 3. متون را به قسمت های کوچک تقسیم کنید:  بسیاری از افراد دامنه توجه کوتاهی دارند به این معنا که دقت کمی بر روی متون دارند بنابراین باید بتوانید نوشته های خود را کوتاه کوتاه و مفید بنوسید تا خواننده خسته نشود.
 4. متن مفید باشد: متن باید به گونه ای باشد که زمانی که خواننده آن را تمام کرد، تمام آن چیزی که به آن نیاز دارد را به دست آورد.

طراحی سایت حرفه ای

تحقیق و انتخاب کلمات کلیدی

کلمات کلیدی مشخص می کنند که سایت شما در چه زمینه ای کار می کند و کسب و کار آنلاین شما را معرفی می کند. کلمات کلیدی نقش بسیار مهمی در سئوی سایت دارند. بدترین اشتباهی که برخی از کاربران می کنند این است که در مورد کلمات کلیدی تحقیق نمی کنند و پس از دو سه هفته آن را متوقف می کنند. بهترین سئو  کاران دائما در حال به روزسانی کلمات کلیدی هستند.

تحقیق کلمات کلیدی به دلایل مختلفی انجام می شود اما مهمترین آنها به دو دلیل است: رتبه بندی در گوگل و ایجاد محتوای مرتبط. کلمات کلیدی دقیقا آن چیزی را نیاز کاربران است نشان می دهند.

3 نکته مهم برای انتخاب بهترین کلمات کلیدی

در اینجا 3 نکته برای انتخاب بهترین کلمات کلیدی گفته شده است:

از ابزارهای مناسب برای کمک استفاده کنید:

ابزارهایی مانند:

 1. Goole Keyword Planner
 2. Google Trends
 3. Google.com

سه ابزار مناسب برای به دست آوردن کلمات کلیدی می باشد.

به هدف توجه داشته باشید:

همیشه به هدف محتوایی که تولید می کنید توجه داشته باشید. تفاوت زیادی بین کسی که به عنوان یک خریدار درگوگل سرچ می کند با کسی که به عنوان یک محقق در گوگل سرچ می کند وجود دارد. اگر محتوای شما به سوالی پاسخ می دهد نیاز محقق را برطرف می کند و اگر محتوای شما در مورد فروش کالا یا خدماتی است نیاز خریدار را برطرف می کند و برای محقق مفید نیست.

به رقبای خود توجه داشته باشید:

شما صاحب هر نوع کسب و کار آنلاین که هستید حتما به رقبایتان توجه داشته باشید و از آنها پیروی کنید. دقت داشته باشید آنها از چه کلمات کلیدی استفاده کرده اند و با چه کلمات کلیدی به رتبه های بالاتر گوگل دسترسی پیدا کرده اند. سپس شما هم به ابزارهایی که معرفی کردیم بروید و می توانید از چه کلمات کلیدی استفاده کنید.

HTML

HTML در سایت شما بخش مهمی از بازاریابی سئو سایت شما است. بدون تایتل ها ، دیسکریپشن ها و تگ ها گوگل به سختی می تواند بفهمد سایت شما در مورد چه موضوعی است و چرا باید در رتبه های بالاتر گوگل قرار بگیرد.

زمانی که مردم می فهمند که Html بخش مهمی از سئو است نگران می شوند و فکر می کنند که حتما باید دانش زیادی در این مورد داشته باشند. اما خبر خوب اینکه هیچ نگران نباشید. استفاده درست از هدرها ، برچسب ها و توضیحات برای این موضوع کافی است.

عناصر html

حال می خواهیم به بررسی برخی از عناصر html بپردازیم:

برچسب های عنوان ها

یکی از چیز هایی که بسیاری از مردم آن را اشتباه می گیرند، تگ های باعنوان با تگ H1 است. این ها دو مورد جدا از هم هستند. تگ عنوان، آن چیزی است که در بالای صفحه مرورگر نمایش داده می شود و زمانی که صفحه شما در گوگل نمایش داده شد، نشان داده می شود.

ناحیه ای که در تصویر برای وب سایت رادی وب مشخص شده است تگ عنوان است. شما می توانید با درج کلمات کلیدی اصلی خود در این قسمت به طوری که برای کاربران جذاب باشد از آن استفاده کنید.

توضیحات متا

توضیحات متا ناحیه زیر آن است. در این قسمت شما می توانید از 160 کلمه کلیدی استفاده کنید تا وب سایت خود را شرح دهید.

عنوان های فرعی

یک نمونه از عنوان های فرعی می توان به تگ های H1 که همان عنوان مقالات شما هستند نام برد. تگ H1 سربرگ اصلی سایت نیست و به عنوان سربرگ های فرعی سایت در نظر گرفته می شود.

متن alt

متن alt تصویرهای وب سایت را توضیح می دهد. هر زمان که از تصویر در وب سایتتان استفاده کردید از Alt text نیز برای توضیخ آن استفاده کنید.

سازگاری با موبایل

گوگل ابتدا سایت های موبایلی را ایندکس می کند. این به این معناست که ما باید سایتی بسازیم که در تلفن همراه عملکرد خوبی داشته باشد. اگر وارد سرچ کنسول گوگل سایت خود شوید اطلاعات زیادی در مورد نظر گوگل در رابطه با موبایلی بودن سایت پیدا خواهید کرد.

سرعت سایت

گوگل تاکید زیادی بر روی سرعت وب سایت دارد. اگر سرعت بارگزاری سایت باشد و یا سرعت بارگزاری برخی از عناصر سایت پایین باشد، گوگل ممکن است سایت شما را جریمه خواهد کرد و یا در نتایج جستجو رتبه خوبی به این وب سایت ندهد.

سرچ کنسول گوگل همچنین اطلاعات خوبی درمورد سرعت وب سایت به شما می دهد.

سئوی سایت

پروتوکل Https و  ssl 

امنیت سایت عامل بسیاری مهمی در رتبه بندی سایت است. اگر گوگل فکر کند که سایت شما اسپم است و یا ایمنی ندارد رتبه بندی صفحه اول را به شما نمی دهد. یکی از این راه ها که نشان دهد سایت شما معتبر است داشتن گواهی نامه Ssl است. با تنظیم ssl  بر روی سایت قفل کوچکی در بالای سایت در کنار url سایت پیدا می شود. همچنین پروتوکل ssl به خصوص برای سایت های فروشگاهی بسیار حائز اهمیت است زیرا امنیت در طراحی وب سایت های فروشگاهی از اهمیت زیادی به منظور جلوگیری از هک شدن و سرقت سایت دارد.

نرخ پرش

نرخ پرش معیاری است که نشان می دهد چند نفر از کاربران که بر روی سایت شما بوده اند فقط یک صفحه را دیدند و قبل از مشاهده صفحات دیگر سایت را ترک کرده اند.

محتوای سایت، زمان بارگزاری سایت و جذب خواننده همگی بخشی از کاهش نرخ پرش هستند. مسلما خوانندگان زمان بیشتری را در سایتی میگذرانند که سریع تر بارگزاری می شود، ظاهر خوبی  دارد و محتوای عالی دارد.

استفاده از محتوای ویدئویی روش عالی دیگری برای جذب مخاطب است. مهمتر از همه محتوا باید آن چیزی را که خواننده از آن انتظار دارد ارائه دهد. کاربران باید بتوانند به سادگی آن چیزی را جستجو می کنند بیایند و در اسرع وقت دقیقا به آنچه می خواهند برسند. اگر بتوانید این کار را انجام دهید که اکثر افراد به اندازه کافی در سایت شما بمانند، به گوگل می گوئید که محتوای شما محتوای مفیدی است.

سن دامنه

گاهی اوقات محترم ترین فرد در میان یک جمع مسن ترین فرد است. درسته؟ در مورد اینترنت هم همینطور است. اگر وب سایتی برای مدت طولانی وجود داشته باشد و محتوای ثابتی تولید کند، این کار برای موتورهای جستجو خوشایند است و مطمئنا از یک سایت جدید رتبه بهتری خواهد داشت.

3 نکته برای ایجاد اعتماد بیشتر در گوگل

در اینجا به برخی از نکات در مورد ایجاد اعتماد بیشتر در سایت صحبت شده است:

 • صبور باشید:  اعتماد چیزی نیست که یک شبه اتفاق بیفتد. گاهی اوقات شما باید صبور باشد و ببینید که گوگل عجله ای برای خزیدن بر روی وب سایت شما ندارد. یکی از راه هایی که می توانید ربات ها را به انجام زودتر خزیدن وادار کنید، ایجاد تغییرات جزئی بر روی وب سایت و درخواست از سرچ کنسول برای مشاهده این تغییرات است. این امر گوگل را وادار به عمل می کند اما باز هم هیچ چیزی را تضمین نمی کند.
 • درک موضوع:  بخش مهمی از بازاریابی سئو این است که بدانید کاربران چه می خواهند، نه اینکه آنچه شما می خواهید آن کار را انجام دهند. زمانی که کاربری چیزی را در گوگل سرچ می کند به دنبال انجام کاری است. اگر راه حلی را می خواهید ارائه دهید، مطمئن شوید که راه حل کاملی را ارائه می دهید. در غیر این صورت زمانی که وارد سایت شما می شوند متوجه می شوند که محتوا مورد نیاز آنها نیست و خارج می شوند.
 • آنچه را که می خواهند به آنها بدهید: یک نکته عالی برای جلوگیری از جهش کاربران، این است که به محض ورود به سایت شما آنچه را که می خواهند به آنها بدهید. اکثر مردم به دنبال خواندن یک مقاله کامل نیستند در عوض می خواهند پاسخی را دریافت کنند، هر چه زودتر آن پاسخ را به آنها بدهید.

طراحی سایت

لینک ها

لینک ها یکی از مهمترین عوامل رتبه بندی سایت شما در گوگل می باشند. یکی از مشکلات بسیاری از سئوکاران این است که نمی دانند چطور این کار را به درستی انجام دهند. اگر از تاکتیک های اشتباه استفاده کنید از همان ابتدا خود را برای شکست آماده کرده اید. اگر استراتژی بلند مدت را می خواهید داشته باشید از همان ابتدا لینک ها را به درستی استفاده کنید. ممکن است کمی طول بکشد اما در نهایت نتیجه رضایت بخش خواهد بود.

عناصر لینک سازی

در اینجا برخی از مهمترین عناصر لینک سازی که در هنگام ساختن لینک باید در نظر بگیرید آورده شده است:

کیفیت لینک سازی

کیفیت لینک سازی خیلی مهم تر از تعداد لینک ها است. ساختن بک لینک های با کیفیت به معنای دستیابی به منابع مناسب است. راه های زیادی برای ساختن بک لینک های مناسب و با کیفیت وجود دارد.

اکثر مردم فقط به تعداد لینک ها دقت می کنند اما چند دلیل می آوریم که این کار اشتباه است:

 • موتورهای جستجو ممکن است اکثر قریب به اتفاق لینک هایی را که کیفیت پایین دارند، در نظر نگیرد.
 • لینک های سایت هایی که جدید هستند ارزش بیشتری نسبت به لینک های سایت هایی دارد که تکراری هستند.
 • ارزش لینک های خارجی از تعداد زیادی از لینک های داخلی بیشتر است.

چگونه بک لینک خوب را از بک لینک بد تشخیص دهیم؟

گوگل انتظار دارد لینک هایی که به سایتتان اشاره دارد، لینک های مرتبط باشد. خرید 10000 لینک برای سایتتان مطمئن باشید آن نتیجه ای را که می خواهید به ارمغان نخواهد آورد.

سیگنال شبکه های اجتماعی

رسانه های اجتماعی و بازاریابی سئو مکمل یکدیگر هستند. بنابراین از شبکه های اجتماعی غافل نشوید زیرا می تواند به استراتژی بازاریابی سئو کمک به سزایی کند. رتبه بندی در گوگل زمانبر است و هم زمان با آن اشتراک گذاری مطالب در شبکه های اجتماعی می تواند کمک به سزایی در رتبه بندی وب سایت کند.

طراحی وب سایت حرفه ای

نتیجه گیری

سئوی سایت به عوامل زیاد و به زمان نیاز دارد. اگر می خواهید در بلند مدت نتیجه خوبی از سئوی سایت بگیرید صبور باشید و سئوی سایتتان را بر اساس الگوریتم های گوگل جلو ببرید.