سئو محلی چیست؟

تفاوت بین سئو محلی و سئو ارگانیک یا سئو طبیعی چیست؟ و چرا باید بر روی سئو محلی کار کنیم؟ سئو محلی بخش مهمی از هر نوع استراتژی بازاریابی سئو ارگانیک است. سئو محلی یعنی سئویی که به یک منطقه و محدود خاص جغرافیایی مربوط باشد و برای دیده شدن بیشتر و بهبود رتبه در موتورهای جستجوگر بر روی ثبت نقشه گوگل مپ تمرکز کنید.

سئوی ارگانیک یا سئوی طبیعی یعنی تمرکز بر روی بهبود رتبه بندی سئو سایت در نتایج گوگل در کل جهان. سئو محلی یعنی تمرکز بر روی بهبود رتبه سئو در یک منطقه جغرافیایی خاص.

سئوی محلی عمل بهینه سازی وب سایت شما برای یک منطقه محلی خاص است. اگر شما صاحب کسب و کار خاصی هستید مثلا آرایشگاه دارید یا سوپرمارکت یا فروشگاه و رستوران و آژانس و می خواهید صفحات وب سایت شما در منطقه جغرافیایی خودتان بهبود پیدا کند، باید بر روی سئوی محلی آن فعالیت کنید. بهینه سازی سایت محلی شما یعنی این که شما مطمئن شوید که مردم می توانند شما را به صورت آنلاین و آفلاین پیدا کنند. بنابراین بهتر است که حضور آنلاین خود را در منطقه بهبود ببخشید.

سئو محلی

سئوی محلی یا local seo  چگونه کار می کند؟

اگر می خواهید بر روی سئو لوکال کار کنید از طریق سیگنال های مختلف به گوگل اعلام کنید که کسب و کار شما در یک منطقه جغرافیایی خاصی واقع شده است. در صورت داشتن یک آدرس مشخص در یک شهر بهتر می توان سئو لوکال را بهینه سازی کرد. نمایش لوکیشن در گوگل مپ یا ثبت مکان در گوگل مپ  روش های مناسبی برای بهبود سئوی لوکال است.

بهینه سازی برای لوکال سئو به چیزی فراتر از بهینه سازی وب سایت شما نیاز دارد. اولین کاری که لازم است انجام دهید تمام جزئیات مربوط به حساب Google My Business را ایجاد و اضافه کنید.برای بهبود رتبه سایت در سئومحلی علاوه بر اقدامات آنلاین لازم است که اقدامات آفلاین را هم انجام دهید. برای مثال از بروشور ها یا حتی تبلیغات دهان به دهان و یا تبلیغات در شبکه های اجتماعی یا شبکه های اجتماعی محلی استفاده کنید.

سئو محلی با سئو طبیعی چه تفاوتی دارد؟

سئو محلی  به عنوان زیر شاخه سئو ارگانیک در نظر گرفته می شود. سئو معمولی بر کسب رتبه سایت در نتایج جستجو گوگل بدون در نظر گرفتن مکان جغرافیایی است در حالی local seo  بر روی سئو در منطقه خاصی تمرکز دارد.

فقط با پرس و جو گوگل می تواند بفهمد که آیا کاربر به دنبال محل خاصی برای جستجو است یا خیر.

جستجوهای ارگانیک 53 درصد جستجوهای آنلاین را تشکیل می دهد. اما دقیقا چه چیز آن را از جستجوهای محلی متمایز می کند؟ سئوی ارگانیک فرآیندی است که در طی آن کسب وکارها سعی می کنند در نتایج بالاتر موتورهای جستجو قرارگیرند تا بتوانند ترافیک وب سایت خود را بالا ببرند.

گوگل برای ارزیابی تمام وب سایت ها از الگوریتمی استفاده می کند و لیستی از نتایج جستجوهای ارگانیک را به وجود می آورد.

اما سئوی محلی چیست؟ همانطور که گفتیم سئوی محلی به معنای بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو در یک مکان جغرافیایی خاص است. ثبت نقشه در گوگل مپ به بهینه سازی سایت در جستجوهای محلی انجام می شود. به عنوان مثال اگر کلمه رستوران ایرانی را سرچ کنید نتایج محلی ممکن است به عنوان پیش فرض در بالای نتایج ارگانیک قرار بگیرد. یعنی گوگل تشخیص داده است که شما به دنبال یک مکان در جستجوی محلی هستید.

اطلاعات ثبت شده در نتایج جستجوی محلی مانند آدرس، شماره تلفن، نام کسب و کار، لینک سایت، عکس ها و ویدئوها، نظرات مشتریان؛ تعداد امتیاز ستاره ها و موارد دیگر که مربوط به نتایج جستجوهای محلی است نیز به این نیاز پاسخ می  دهند. به طور کلی بهترین روش برای بهبود رتبه سئو پیروی از دستورالعمل های سرچ کنسول گوگل و ایجاد یک تجربه عالی کاربری برای کاربران سایت است.

برای ثبت نقشه سایت در گوگل مپ حتی می توانید بدون داشتن وب سایت، کسب و کار محلی تان را در گوگل مپ ثبت کنید. حتی می توانید ثبت آگهی در گوگل مپ یا نمایش لوکیشن در گوگل مپ را انجام دهید.

seo لوکال

به چه دلیل جستجوهای محلی مهم هستند؟

در ادامه مواردی را می گوئیم که نشان می دهد جستجوهای محلی تا چه حد مهم و ضروری هستند:

 • بر اساس نظر گوگل، 76 در صد از افرادی که با استفاده از تلفن همراه جستجوهای محلی را انجام می دهند تا کمتر از 24 ساعت به آن مکان مراجعه حضوری می کنند و 28 درصد از این افراد به خرید منجر می شوند.
 • بر اساس نظر گوگل 30 درصد از کل جستجوها، محلی است.
 • 60 درصد از کسانی که جستجوی محلی داشتند و با آن ها صحبت شد گفتند که تقریبا هر روز جستجوی محلی دارند.
 • 85 درصد از مردم برای یافتن کسب و کارهای محلی از نقشه گوگل استفاده می کنند.
 • 75 درصد از مشتریانی که به صورت فیزیکی برای خرید مراجعه می کنند قبل از خرید حضوری از نقشه گوگل استفاده می کنند.
 • 83 درصد برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کسب و کارهای که در محدوده جغرافیایی اطرافشان هستند از نقشه گوگل استفاده می کنند.

لوکال سئو

گوگل چگونه رتبه بندی محلی را تعیین می کند؟

الکوریتم های جستجو ارگانیک گوگل یک راز است اما در حقیقت الگوریتم های جستجوی ارگانیک نسبت به آنچه که برای الگوریتم های محلی گفته بسیار بازتر است.

براساس گفته گوگل به منظور رتبه بندی محلی 3 فاکتور مهم هستند:

 • ارتباطات
 • فاصله
 • برجستگی

ارتباط یعنی کسب و کار محلی که توسط کاربر سرچ می شود تا چه حد با آنچه که کاربر سرچ می کند مطابقت دارد.

اگر صاحب کسب و کار محلی هستید، کسب و کارتان را به نقشه گوگل اضافه کنید تا گوگل بهتر بتواند نوع فعالیت شما را متوجه شود.

فاصله از نظر گوگل این طور تعریف می کند. نتیجه جستجو محلی چقدر با مکانی که جستجو در آن انجام شده فاصله دارد.

برجستگی یعنی این که چقدر آن کسب و کار توسط گوگل شناخته شده است. این مورد پیچیده ترین فاکتور در رتبه بندی محلی توسط گوگل است. زیرا در این فاکتور گوگل به تبلیغات آفلاین هم توجه دارد. یعنی اینکه آن سایت تا چه حد شناخته شده و برند در بین مردم است.

بر اساس فاکتورهای مهم در جستجوی محلی در سال 2022 کارشناسان سئو بر این باورند که مهمترین فاکتورها چه عواملی هستند که در زیر به آن ها اشاره کرده ایم:

 • استفاده از کلمات کلیدی در عناوین
 • نزدیکی مکان کسب و کار به محل کاربر جستجو کننده در گوگل
 • آدرس فیزیکی در شهر جستجو
 • کلمات کلیدی در جستجوهای محلی گوگل
 • کیفیت و اعتبار دامنه هایی که بر روی آنها لینک داده شده است

سئو لوکال

ثبت مکان در گوگل مپ و ثبت آگهی در گوگل مپ

برای بهبود رتبه سئو محلی لازم است که مکان کسب و کارتان را در گوگل مپ ثبت کنید. برای ثبت سایت در نقشه گوگل فیلد های آدرس ، شماره تلفن ، آدرس وب سایت باید ثبت شود. گوگل به نظرات مثبت مشتریان رتبه مثبت می دهد و نیز امتیازهایی که مشتریان در گوگل مپ ثبت می کنند هر چه بیشتر باشد برای بهبود رتبه سئو محلی سایت بهتر است.

بعد از اینکه نقشه گوگل اوکی شد آن را در سایت تان قرار دهید. برای نمایش نقشه گوگل می توانید در صفحه تماس با ما یا ارتباط با ما استفاده کنید. متا تگ ها و محتوای سایت را برای سئو بهینه سازی کنید.

اطلاعات کسب و کارتان را در دایرکتوری ها ثبت کنید. دایرکتوری ها این امکان را به کاربران می دهند که اطلاعات کسب و کارشان را با استفاده از کلمات کلیدی مرتبط در آنجا ثبت کنند.

چرا سئو محلی مهم است؟

اول از اینکه سئو محلی باعث می شود که کسب و کارشما در منطقه جغرافیایی که هستید شناخته شود. بهبود سئوی محلی باعث بهبود سئوی ارگانیک می شود. سئو محلی باعث افزایش ترافیک وب سایت می شود. افرادی که در سئوی محلی کسب و کاری پیدا می کنند احتمال اینکه به مشتری تبدیل شوند زیاد است.

تکنیک های بهبود سئو محلی

تا اینجا در مورد اهمیت سئو محلی یا لوکال سئو صحبت کردیم در ادامه می خواهیم تکنیک هایی را برای بهبود سئو لوکال بگوئیم.

تحقیق کلمات کلیدی بر اساس لوکال سئو

اولین قدم در سئو سایت تحقیق کلمات کلیدی است. برای کسب  رتبه بالاتر در نتایج جستجو گوگل باید کلمات کلیدی مناسبی را انتخاب کنید. حالا اگر می خواهید که بر روی لوکال سئو  کار کنید این کلمات کلیدی را بر اساس سئو محلی دسته بندی کنید. به عنوان مثال اگر در سعادت آباد رستوران دارید کلمات کلیدی مرتبط با آن که به صورت محلی ممکن است سرچ شود مانند بهترین رستوران در سعاد آباد یا رستوران ایتالیایی در سعادت آباد. به این ترتیب با تحقیق کلمات محلی می توانید بر روی سئو محلی سایت نیز کار کنید. این موضوع از دو جنبه اهمیت دارد. اول اینکه اگر با کلمات کلیدی که در سئو ارگانیک استفاده می شود به سختی بتوان رتبه بندی را افزایش داد می توانید با استفاده از کلمات کلیدی سئو محلی راحت تر به نتایج بالای سئو برسید. و دوم اینکه با بهبود رتبه سئو سایت در لوکال سئو می توانید مشتریان حضوری و یا آنلاین بیشتری پیدا کنید.

طراحی سایت واکنشگرا

ریسپانسیو سایت بسیار مهم است. حتما سایتتان را به صورت ریسپانسیو طراحی کنید. بسیاری از کاربرانی که به صورت محلی سرچ می کنند و به دنبال کسب و کار خاصی در مکان جغرافیایی اطراف خود هستند جستجو با استفاده از موبایل انجام می دهند.

ثبت لوکیشن در نقشه گوگل

ثبت مکان فروشگاه در گوگل مپ برای سئوی محلی لازم و ضروری است. زمانی که کسب و کار در گوگل مپ ثبت می شود کاربران قبل از هر چیز تصویر ثبت شده در گوگل مپ را مشاهده می کنند.

گوگل مپ را در سایت خود قرار دهید

پس از ثبت لوکیشن در نقشه گوگل؛ کدی داده می شود .آن کد را کپی کنید و در سایت تان قرار دهید. می توانید در صفحات ارتباط با ما یا تماس با ما قرار دهید.

تولید محتوای محلی داشته باشید

تولید محتوای محلی می تواند در بهبود رتبه سئو لوکال تاثیر زیادی داشته باشد. می توانید اخبار یا مقالاتی تولید کنید که در آن از کلمات کلیدی محلی استفاده شده باشد. برای مثال اگر در سعادت آباد شرکت طراحی سایت و سئو دارید. می خواهید مقاله ای در مورد طراحی وب سایت و سئو در سعادت آباد بنویسید. می توانید از کلمات کلیدی مانند بهترین شرکت طراحی سایت در سعادت آباد یا سئوی ارزان در محدوده سعادت آباد استفاده کنید و مقاله در مورد این موضوع ها بنویسید. می توانید کمی در مورد محله سعادت آباد  و تعداد کسب و کارهای محلی در این منطقه توضیح دهید و اینکه هر کدام از این کسب و کارها تا چه حد به یک استراتژی مناسب سئو محلی برای کسب و کارشان نیاز دارند و سپس کسب و کار خودتان را معرفی کنید.

در مقاله تولید محتوا سئو شده به طور کامل و جامع در مورد مراحل تولید محتوا و نحوه تحقیق کلمات کلیدی صحبت کرده ایم.

استفاده از اسکیما

اسکیما یا شِما یک تکه کد جیسون است که آن را در سورس قالب سایتتان قرار می دهید. با استفاده از اسکیما موتورهای جستجو راحت تر می توانند مضمون و محتوای سایت شما را درک کنند. همچنین با استفاده از اسکیما می توانید اطلاعاتی مانند آدرس و شماره تلفن را به نمایش بگذارید.

لینک سازی محلی انجام دهید

همانطور که گفتیم بک لینک سازی از فاکتورهای مهم در سئو سایت است. بک لینک سازی را می توانید به صورت محلی انجام دهید. بک لینک سازی محلی را می توانید در سایت های مرتبط و در کسب و کارهای محلی انجام دهید. سایت هایی که اعتبار خوبی دارند و به صورت محلی هستند برای لینک سازی محلی مناسب هستند.

سئو local

نظرات نقشه گوگل است

امکان نظر دهی در نقشه گوگل را باز بگذارید و از کاربران بخواهید که به گوگل مپ بروند و نظر مثبت بگذارند. هر چه که نظر کاربران بهتر و بیشتر باشد برای رتبه بندی سئو محلی بهتر است.

در دایرکتوری های محلی ثبت نام کنید

در دایرکتوری های محلی می توانید به صورت آنلاین و یا آفلاین ثبت نام کنید. دایرکتوری های محلی به شما کمک می کنند تا به وسیله کلمات کلیدی سایتتان را به سایرین معرفی کنید.

طراحی سایت رادی وب با ارائه خدمات سئو و طراحی سایت آماده راهنمایی کاربران سایت رادی وب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *