رعایت اصول سئو در تولید محتوا: 11 نکته مهم و تکنیکی

محتوا بخش بسیار مهمی از سئو سایت است. بدون محتوا مناسب سئو سایت امکان پذیر نیست. با رعایت نکات مهم سئو در تولید محتوا می توانید رتبه سایت خود را به نتایج خوب در موتورهای جستجو برسانید. در این مقاله در مورد نوشتن یک محتوای اصولی بر اساس سئو سایت توضیح می دهیم. حتما سعی کنید در هنگام تولید محتوا سئو شده تمام نکات را با دقت رعایت فرمائید.

13 نکته مهم در تولید محتوا سئو شده

رعایت نکات زیر در تولید محتوا باعث افزایش رتبه سایتتان در موتورهای جستجو گر می شود.

1. درک نیاز مخاطبان

همیشه در هنگام تولید محتوا ابتدا خود را به جای مشتری بگذارید. ببنید مشتری چه چیز هایی می خواهد و به دنبال چیست؟ از دید کاربر و مخاطب سایتتان از خود بپرسید این خدمات یا محصولات چه نیازی از کاربران را بر طرف می کند؟ سپس به دنبال تولید محتوا در همان حیطه باشید.

حتی به جای کاربران در اینترنت سرچ کنید و ببینید که کاربران بیشتر حیطه چه چیزهایی سرچ کرده اند و در مورد همان مطالب که بیشترین سرچ را دارند یا بیشترین کلیک را دارند شروع به تولید محتوا کنید. به عنوان مثال اگر در زمینه رژیم های غذایی فعالیت دارید مسلما سرچ در مورد رژیم های غذایی لاغری و تناسب اندام بیشترین سرچ را دارد نسبت به رژیم درمانی تیروئید یا رژیم درمانی گوارشی ، بناربراین سعی کنید ابتدا مطالب پربازدید را پیدا کنید سپس در مورد آن شروع به تولید محتوا کنید.

مطالب مرتبط ----> چگونه سئو سایت ارزان داشته باشیم؟

2. انتخاب عنوان مناسب

عنوان مقاله در جذب مخاطب مقاله تاثیر زیادی دارد. مخاطب ابتدا عنوان را می بیند و سپس بر روی آن کلیک می کند و محتوا را می بیند. سعی کنید عناوینی استفاده کنید که برای کاربران جذاب تر است.

برخی از نکاتی که در یک عنوان را جذاب می کند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عنوان مطلب نه خیلی کوتاه و نه خیلی بلند باشد.
 • حتما در عنوان مقاله از کلمات کلیدی استفاده شود.
 • از عنوان های خاص استفاده کنید.
 • می توانید از اعداد در عنوان استفاده کنید. این کار مخاطبان بیشتری را جذب می کند.

3. پاراگراف اول محتوا مهم است

یک پاراگراف اول در محتوا از اهمیت زیادی برخودار است. همچنین موتورهای جستجو گر گوگل نیز برای یک پاراگراف اول اهمیت قائل هستند. در پاراگراف اول مقاله حتما سعی کنید از کلمات کلیدی بیشتری استفاده کنید و کلمات کلیدی را بلد کنید. ما همیشه در آموزش تولید محتوا سئو شده به کاربران تائید بر روی پاراگراف اول داریم.

از دید مخاطب پاراگراف اول محتوا یک دید کلی به کاربر می دهد. در مقدمه مقاله سعی کنید یک چکیده کلی و جذاب از مقاله را بگویئد و به جزئیات نپردازید. جزئیات را برای بدنه مقاله بگذارید.

اصول تولید محتوا در سئو سایت
اصول تولید محتوا در سئو سایت

4. تحقیق کلمات کلیدی

تحقیق کلمات کلیدی یعنی پیدا کردن کلمات کلیدی مرتبط با کلیدواژه مقاله. تحقیق کلمات کلیدی از مهمترین بخش های تولید محتوا سئو است زیرا اگر می خواهید مقاله شما مورد بازدید قرار گیرد باید بر روی کلیدواژه هایی بیشتر کار کنید که بیشتر مورد استفاده کاربران قرار می گرد و سرچ می شود. با چند روش می توان کلمات کلیدی مهم را پیدا کرد. اول و ساده ترین راه جستجو در گوگل است. همان کلید واژه ای را می خواهید بر روی آن کار کنید در گوگل سرچ کنید ، گوگل نیز یکسری کلمات . عبارت هایی خودش پیشنهاد می دهد از آنها به عنوان کلمات کلیدی مرتبط می توانید استفاده کنید. استفاده از سرچ کنسول گوگل نیز برای پیدا کردن کلمات کلیدی مرتبط مناسب است. در سرچ کنسول گوگل عبارات و کلماتی که توسط کاربران بیشتر سرچ شده است مشاهده می شود که می توانید از آنها استفاده کنید. و سومین راه استفاده از ابزار گوگل کیورد پلنر که با استفاده از این ابزار نیز می توانید کلمات مهم را مشاهده کنید. بنابراین یکی از مهمترین فاکتورهای تولید محتوا در سئو استفاده مناسب از کلمات کلیدی در مقاله است.

5. محتوا کامل و جامع باشد

تولید محتوای سئو و کامل و طولانی از نکات مهمی است که برای گوگل اهمیت دارد. البته نکته ای که مهم است تولید محتوا کامل و جامع و کاربردی است. یعنی صرفا به معنا نیست که شما قلم را بردارید و هر چیزی بنویسید. حتما در تولید محتوا باید اصول استاندارد آن را رعایت کرد.

زیرا صرفا نوشتن یک مقاله طولانی از حوصله کاربر خارج است. اما در عین حال نوشتن یک محتوای طولانی و کاربرپسند و سرشار از نکات مثبت و مطالب مفید باشد برای کاربران جذاب است و برای گوگل یک پوئن مثبت به حساب می آید که باعث افزایش رتبه در موتورهای جستجوگر می شود.

یک مقاله 700 کلمه ای از نظر گوگل خوب است اما یک محتوای 2500 کلمه ای که تمام نکات مفید در آن باشد از نظر گوگل عالی است.

6. تولید محتوا مفید برای کاربر و با عکس های زیبا باشد.

بسیاری از سایت هایی که بازدید کم دارند اشتباهشان در این است که مقاله را بر اساس سلیقه خودشان می نویسند. این کار اشتباه است.یکی از اصول تولید محتوا سئو شده  این است که همیشه برای تولید محتوا به گونه ای مقالات و محتوای سایت را بنویسید که برای مخاطب جذاب باشد و مطالبی که می نویسید مورد نیاز کاربران باشد. یعنی چیز هایی را بنویسید که ذهن کاربران درگیر آن است.

محتوای بدون عکس مانند کلاس درس خیلی  خسته کننده می شود. شما باید به گونه ای از تصاویر جذاب در متن استفاده کنید که آن تصاویر در بین متن خستگی ذهن کاربر را برطرف کند. کاربران معمولا بر روی عکس ها تمرکز می کنند و به نکات عکس خیره می شود از این رو عکس های اینفوگرافیک که انتخاب می کند حاوی اطلاعاتی باشد که کمی ذهن کاربر را به چالش بکشد.

برای بهینه سازی تصاویر رعایت نکات ذیل لازم است:

 1. حجم عکس ها را به گونه ای تغییر دهید که به کیفیت آن آسیب وارد نشود. برای مثال می توانید از نرم افزار فتوشاپ استفاده کنید و عکس ها را در فتوشاپ safe for erb کنید. این گزینه باعث می شود حجم عکس کم شود ولی کیفیت آن پایین نیاید.
 2. سایز عکس ها را متناسب و استاندارد با قالب سایتتان باشد و هم اندازه باشند.
 3. حتما برای عکس ها از گزینه alt تصاویر یا متن جایگزین نیز استفاده کنید همچنین نام تصاویر نیز متناسب با خود تصویر باشد.
 4. در نام گذاری تصاویر سعی کنید حتما کلمات کلیدی در آن بکار رفته باشد.
 5. برای جلب توجه بهتر از زیر نویس های جذاب برای تصاویر استفاده کنید.

رعایت تمامی این نکات برای نگارش یک محتوا جذاب و عالی مهم هستند.

7. برای تمامی پلتفرم ها در فضای مجازی تولید محتوا کنید.

اگر می خواهید در سئو موفق باشید باید بازاریابی محتوایی در سئو داشته باشید. حال می پرسید بازاریابی محتوایی چیست؟

از نکات مهم تولید محتوا این است که بتوانید برای تمامی پلتفرم ها و در هر جایی از فضای مجازی تولید محتوا کنید. تولید محتوا فقط برای صفحه مقالات سایت شما و یا برای وبلاگ ها و وبسایت ها نیست. در هر کجایی  که می توانید مانند کانال های شبکه های اجتماعی مانند تلگرام ، اینستاگرام، واتس آپ ، فیس بوک ؛ لینکدین و تلگرام ، آپارات، یوتیوب، وبلاگ ها مهم مانند ویرگول، بیان تمامی اینجور فضا ها مکان های مناسبی برای تولید محتوا و درج لینک است.

نکته مهم این است که در هر نوع پلتفرمی متناسب با آن محتوا تولید کنید. مثلا برای آپارات، یوتیوب و نماشا محتوای ویدئویی جذاب تهیه کنید و برای اینستاگرام می توانید محتوا ویدئویی و یا تصاویر باشد. برای لینکدین می توانید محتوا تصاویر و متنی باشد. به این ترتیب شبکه ای مجازی از انواع محتوا را تولید کنید و به اشتراک بگذارید. به این کار نیز بازاریابی دیجیتال یا بازاریابی آنلاین نیز گفته می شود. در ادامه در مورد بازاریابی آنلاین و بازاریابی محتوایی در سئو توضیحاتی خواهیم داد.

بازاریابی آنلاین یا بازاریابی اینترنتی به معنای استفاده از هر نوع ابزاریا پلتفرم در فضای مجازی برای بازاریابی کسب و کار شماست.

بازاریابی اینترنتی که در مقابل آن بازاریابی سنتی قرار دارد روش نوین برای برندینگ کسب و کار و در نتیجه افزایش فروش و رتبه گرفتن در موتورهای جستجو است.

همانطور که در بالا گفتیم یکی از روش های دیجیتال مارکتینگ یعنی استفاده از پلتفرم های متفاوت و گوناگون در فضای مجازی که می توانیم در آنها بازاریابی محتوایی اصولی نیز داشته باشیم.

8. متا دیسکریپشن یا توضیحات متا در تولید محتوا مهم است

یکی از اصول تولید محتوای مناسب برای سئو وب سایت استفاده مناسب از توضیحات متا است. توضیحات متا به قسمتی از متن گفته می شود که در زیر عنوان اصلی است و متمایز از سایر محتواها است. توضیحات متا در نتایج جستجو نشان داده می شود. توضیحات متا در حدود 150 کلمه است که چکیده کلی متن را نشان می دهد. توضیحات متا چکیده آن چیزی است که مخاطب در موتور های جستجو آن را می بیند و بنابراین بر روی نرخ کلیک تاثیر می گذارد.

9. محتوا را مجدد بازبینی کنید.

پس از اینکه تولید محتوا تمام شد یک بار دیگر برگردید و از ابتدا محتوا را بخوانید. در بار دوم می توانید غلط های املایی ومشکلات نگارشی را بهتر متوجه شوید.

برای بازبینی مجدد محتوا می توانید از ابزارهایی مانند گوگل آنالیتیک استفاده کنید. در این صورت با استفاده از این ابزارها شما می توانید متوجه شوید که مخاطبین کدام قسمت های محتوا را بیشتر می پسندند و کدام قسمت ها را کمتر می پسندند.

گاهی ممکن است پیش بیاید محتوایی تولید کرده ای که به نظر شما محتوای خوبی است اما استقبال خوبی از آن نمی شود در این صورت استفاده از ابزار گوگل آنالیتیک به شما کمک می کند تا متوجه شوید که محتوا چه مشکلی دارد.

10. بر روی مزایای محتوا برا ی کاربران تمرکز کنید.

قبل ازنوشتن ویژگی های محصولات یا خدماتتان بر روی مزایای استفاده از آن تمرکز کنید. به عنوان مثال شما وسایل آرایشی می فروشید و رقبایی نیز دارید. قبل از بیان کردن ویژگی های مثبت محصول که شاید محصولات مشابه در رقبا نیز همان ویژگی های مثبت را داشته باشند برروی ویژگی های مثبت منحصر به فردی که فقط محصول شما دارد تمرکز کنید.

به عنوان مثال می خواهید از یک کرم ضد چروک پوستی صحبت کنید استفاده ازنام برندتان و ویژگی های منحصر به فرد محصولاتان، کاربر را بیشتر به سمت محصول شما جذب می کند در حالی که اگر توضیحات شما در مورد خصوصیات کلی این نوع کرم های ضد چروک باشد تمرکز مشتری به سمت هر آن کرم با هر نوع برندی در بازار جلب می شود.

11. تولید محتوا را به صورت یک داستان مفید برای کاربران تعریف کنید.

اکثر انسان ها در خواندن مطالب بی حوصله هستند شما باید به گونه ای متفاوت که از حوصله کاربر خارج نشود محتوا را به صورت داستان تعریف کنید.

از ویژگی های محتوای خوب می توان گفت محتوا هم باید جذاب باشد و هم باید نیاز های مخاطب را درک کند و برآورده کند.

مشکل بسیاری از تولید کنندگان محتوا این است که فکر می کنند یک محتوا باید جدی و خشک باشد. در حالی که در تولید محتوای مناسب برای سئو حتی می توان یک محتوای جذاب که در آن شوخی نیز به کار برده شود استفاده کرد.

 

هر چه لحن دوستانه تر باشد کاربر احساس نزدیکی بیشتری با شما و سایتتان خواهد داشت. مخاطبان جذب کسانی می شوند که احساس کنند با آنها هم فکر و هم عقیده هستند. بنابراین طوری محتوا را بیان کنید که برای کاربر جذاب باشد و فکر کند که شما همسو با خوانندگان هستید.

محتواهای تکراری و کپی بسیار زیاد هستند برای اینکه محتوای جذاب و خاص تولید کنید باید یکسری نکات را در نظر داشته باشید.

 • مشکلات خوانندگان را درک کنید و سعی کنید آنها را بیان کنید و در آن جهت تولید محتوا کنید.
 • سعی کنید برای مشتریان راه حل های عالی قرار دهید.
 • به سوالات کاربران پاسخ دهید.

12. خوانندگان را وادار به عکس العمل کنید.

سعی کنید خوانندگان را به نحوی وادار کنید که برای محتوا و محصولات شما عکس العمل نشان دهند. به عنوان مثال می توانید تخفیف ها یا جشنواره ها و یا قرعه کشی بگذارید و از مخاطبین سایتتان بخواهید که در صورتی که می خواهند در این قرعه کشی سرعت کنند فرم را پر کنند.

یا به عنوان مثال برای اینکه کارشناسان ما با شما تماس حاصل فرمایند و مشاوره رایگان  در این زمینه داشته باشید فرم را پر کنید.

13. خلاصه نویسی در محتوا داشته باشید.

نوشتن یک محتوای طولانی و یکنواخت حوصله کاربر را سر می برد سعی کنید گاهی اوقات از چک لیست ها و سرفصل ها یا تیتر ها و عنوان استفاده کنید و مطالب مهم را بلد کنید.

همانطور که گفتیم محتوا برای سئو وب سایت بسیار حائر اهمیت است. به طوری که با انجام یک محتوای مناسب می توانید کاربران زیادی را به سایت جذب کنید و در نهایت رتبه وب سایت افزایش پیدا خاهد کرد.

سئو محتوا چیست؟

تولید محتوا سئو یا سئو محتوا به طور خلاصه یعنی ایجاد محتوایی که هم برای کاربران و هم برای موتورهای جستجوگر جذاب باشد به گونه ای که باعث افزایش رتبه بندی سایت شما در موتورهای جستجو گر شود.

برای سئو محتوا مناسب باید دو نکته را در نظر داشته باشید.

 1. رعایت نکات و اصول سئو داخل سایت

همانطور که بارها گفته ایم سئو داخل سایت به مجموعه اقدامات و فعالیت های ما که در داخل وب سایت انجام می دهیم تا سایت ما از نظر اصول سئو بهینه سازی شود و باعث رتب بندی وب سایت و در نتیجه افزایش ترافیک و افزایش فروش سایت شود.

این فعالیت ها و اقدامات شامل لینک سازی های داخل سایت ، تولید محتوای مناسب و استفاده از متا تگ ها و متادسکریپشن های مناسب و تایتل مناسب سایت

 1. تولید محتوای مناسب برای سئو وب سایت

این جنبه از سئو محتوا در مجموع بر روی بهبود محتوای تولید شده برای سئو سایت تاکید دارد. رعایت نکات سئو در تولید محتوا اهمیت دارند.

بازاریابی محتوایی می تواند شامل تولید محتوا به صورت متن، ویدئو و عکس باشد که باید در تمام آنها تولید محتوا به گونه ای باشد که برای کاربر جذاب و کاربرپسند باشد. رادی وب با تخصص در زمینه سئو و بهینه سازی سایت و تولید محتوای سئو بیس شما را در این زمینه راهنمایی می کند.

4 پاسخ به “رعایت اصول سئو در تولید محتوا: 11 نکته مهم و تکنیکی”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *